Защо социална медиация и комуникация?
Усилващите се миграционни вълни, бежанците, свободно движение на хора, сгъстени срещи между различни култури, разделянето и неразбирането на членовете на традиционни досега и нововъзникващи общности, нови граници, нови институции, които повлияват върху всекидневния ни живот са предизвикателства, които изискват помощ и посредничество при конфликти и кризи в общности и групи, между индивиди и институции.
Социалната медиация обхваща всички полета на съвременните общества и трансгранични общности, като се обръща към взаимодействието и създаването на социални връзки между индивидите и групите, между личностите и общностите, между гражданите, групите и институциите. Чрез своите дейности, осъществявани в различни контексти, тя се стреми да постигне диалог, единомислие, познание и опит, като използва практики на посредничеството и различни форми на комуникация в областта на културата, обществото, правото, труда, икономиката, образованието, здравеопазването и др.
Използването на посредничество, както и помощ в комуникацията и взаимодействието, които са алтернативен метод за разрешаване на проблеми и конфликти чрез диалог, изисква нов тип експерти и налага професията на медиатора.
Относно програмата
Магистърска програма
Социална медиация и комуникация
Магистърската програма „Социална медиация и комуникация" е разработена за студенти, завършили бакалавърски и/или магистърски програми в областта на социалните, хуманитарните, правните и педагогическите науки, които искат да се подготвят за новите професии в областта на социалното взаимодействие и комуникация. Тя е в рамките на акредитираното с най-висока оценка направление Социология, антропология и науки за културата. Специалността отговаря и на изискванията на Министерството на правосъдието за подготовка на медиатори, а Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" е вписан в регистъра на институциите, които имат право да обучават такива специалисти.
Програмата има за цел да задълбочи и профилира подготовката на завършилите ОКС „бакалавър" по етнология и социална антропология, както и други специалности от социалните, стопанските, правните, хуманитарните и педагогическите науки. Допълнителната интердисциплинарна подготовка в областта на етнокултурните и социално-антропологичните взаимодействия и комуникация, както и курс по английски език ще даде възможност на завършилите магистърската програма за по-пълноценна реализация като медиатори в областта на обществените професии, образованието, комуникациите, здравеопазването, маргиналните общности, миграциите и др.
Мисията на обучението отговаря на предизвикателствата на глобалната съвременност в рамките на националния, регионалния и европейския контекст. То има за задача да даде по-широки теоретични познания и практически умения за използването на алтернативни методи за разрешаване на проблеми и конфликти, свързани с: общностните взаимодействия; отношенията между индивиди, групи и държава/държави и международни институции; начини на комуникация между различията.
Завършилите магистърската програма получават образователно-квалификационна степен „магистър" и професионална квалификация „Социален медиатор". Те могат да се впишат в Единния регистър на медиаторите и да прилагат процедурата по социална медиация в държавни и общински администрации, в неправителствени организации, в бизнес среда, както и при междуличностна и междугрупова комуникация.
Срок на обучение
Образователната програма за магистър е базирана върху подготовката в бакалавърска или магистърска степен.
Продължителността на обучението е два семестъра.
Обучението завършва с писмен държавен изпит и решаване на казус или със защита на дипломна работа. Защитите на дипломна работа се провеждат пред Държавна комисия, назначена със заповед на Ректора. Дипломиралите се получават образователно-квалификационна степен "магистър". Завършилите специалността Социална медиация и комуникация – ОКС магистър придобиват професионалната квалификация социален медиатор.
Дати за Държавен изпит
ЗА СТУДЕНТИТЕ ОТ БАКАЛАВЪРСКИ И МАГИСТЪРСКИ ПРОГРАМИ НА ФИФ! Срокът за подаване на заявленията за явяване на ДИ и ЗДР през юлска сесия 2025 година е 10 дни преди датата на изпита и защитата.
Заявленията се подават при инспектор Нели Чиликова, Ректората, етаж 2, 206 каб.