Гражданско образование и чужд език
Дати за провеждане:
- редовна сесия: 14.07.2025 г. - 10:00 ч. - писмен държавен изпит и защити на дипломни работи
- поправителна сесия: 15.09.2025 г. - 10:00 ч. - писмен държавен изпит и защити на дипломни работи
Анотация
Бакалавърската програма "Гражданско образование, философия и чужд език" в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски" се основава на българските образователни традиции и реализира „основните принципи на университетската идея – успешна социализация на младите хора, критическо обновяване и предаване на научни, културни и исторически традиции и създаване на модели на публично гражданско поведение" като ключов елемент от мисията на ПУ „Паисий Хилендарски", както и на мисията и стратегията на Философско-исторически факултет (ФИФ). В съответствие с тях, програмата е ориентирана към проблемите и потребностите на българското общество в контекста на неговата европейска принадлежност, като допринася за изграждане у студентите на гражданска и национална идентичност, за „развитие на образователния, научния, културния и икономическия потенциал на България в интерес и полза на хората и обществото". При осъществяването на тази цел се използват съвременни подходи, иновативни решения и се следват добрите практики и европейски стандарти при обучението; въвеждат се информационни и комуникационни технологии за постигане на по-висока ефективност на подготовката на студентите; интегриране на преподаване, обучение и изследвания.
Обучението в специалността се извършва в два основни модула: „Гражданско образование и философия" и „Чужд език". Приетите студенти имат възможност да избират чуждоезиковия профил (от изучаваните чужди езици в рамките на Филологическия факултет към ПУ), в който искат да протече тяхното обучение.
Учебният план на „Гражданско образование, философия и чужд език" включва Задължителни, избираеми и факултативни дисциплини.
Чрез задължителните дисциплини се осигурява 1) обучение по фундаментални философски и социологически проблеми, които очертават интердисциплинарна област, основана на иновативни изследвания и същевременно обърната към проблемите на съвременното гражданско общество; и 2) обучение, което е свързано с получаване на филологически познания и овладяване на чужд език.
Избираемите и факултативните дисциплини дават възможност на студентите да задълбочат познанията си по интересуващи ги философски и социални проблеми с рефлексия върху практически опит в областта на гражданското образование.
Изучават се и методически и педагогически дисциплини, които дават право на студентите да получат квалификация "учител" по философия, по гражданско образование и по чужд език.
Реализация
Студентите, които се дипломират успешно, могат да се реализират като:
- учители по философия, по гражданско образование и по чужд език в основните и средните училища;
- преводачи, говорители или редактори в медии, обществени организации и частни фирми;
- експерти в организации в гражданския/неправителствен сектор в областта на социалната и културната политика, политическо представителство и участие, неформалното и гражданско образование;
- експерти, които изследват и оценяват социалните ефекти, възможностите и рисковете на политики, проекти и решения в областта на социалните, политически и културните дейности;
- консултанти по кариерно развитие, реклама и маркетинг, връзки с обществеността, в социална работа и консултиране, социалните грижи и социални дейности, икономиката и политическата област, в местното самоуправление и други звена.
Възможности за продължаване на обучението
В магистърски и докторски програми към професионално направление „Философия", „Социология, антропология и науки за културата" и „Педагогика на обучението по ...", в магистърски и докторски програми в европейски и други чуждестранни университети.