Архиви, музеи и публична история
Анотация
Обучението по магистърската програма „Архиви, музеи и публична история" отговаря на новите обществени потребности и очаквания за подготовка на специалисти историци с цялостни познания в областта на архивистиката, музеологията и публичната история и в частност с организацията, управлението и популяризирането на информационните ресурси и специфичните дейности на архиви, музеи, културни институции, нестопански организации, медии и др. в цифровото общество. Развитието на цифровите технологии и новата социална мисия на институциите на паметта и протичащите интеграционни процеси между тях не само изискват, но и осигуряват възможности за успешна професионална реализация на дипломираните специалисти както у нас, така и в чужбина.
Образователната програма е разработена така, че да включва комбинация от концептуални, методологични и практически базирани модули, като по този начин се разширява интелектуалния и научния опит на студентите. Програмата се фокусира върху три взаимосвързани съдържателни модула, с акцент върху начина на съществуване на миналото в публичното пространство на настоящето и комуникацията, осъществявана в архиви и музеи, целяща да направи разнородните видове ретроспективна информация и култура, достъпни и видими за различни целеви потребителски групи (традиционни и онлайн). Овладяването на теорията, методологията и настоящите практики в архивистиката и музеологията обогатява, и надгражда познанията по публична история за изучаване начините за интерпретиране, транслиране и популяризиране на миналото. Понастоящем партньорството между историци, архивисти и музеолози все по-тясно е свързано с използването на цифровите технологии и социалните медии, с цел максимално увеличаване на достъпа до историческите ресурси и интерактивния диалог с различните категории потребители. В този аспект предлаганата магистърска програма дава възможност на студентите за усвояване на нови знания, съществени и особено важни в бъдещата им професионална реализация. Тя е нова крачка в образователното, научното и кариерното им развитие в областта на архивистиката, музеологията и публичната история в новото информационно киберпространство. В този смисъл, рамките на магистърската програма са широки, предоставящи структуриран академичен подход към практиката на историята в публичното пространство чрез съвременни модели на обучение, и позволяваща подготовка на студентите за работа и в сферата на дигиталните хуманитарни науки.
Образователната програма е организирана в два семестъра в тематико-логичен порядък. Характерна особеност на учебния план е практическата насоченост на обучението и ученето чрез опит в различни условия, осигурено чрез организираните практически семинари, практикуми, теренни проучвания и учебни посещения. Това е гаранция за прилагане на теоретичните знания в реална работна среда и превръщането им в практически умения и компетенции. Като лектори са привлечени утвърдени учени и водещи специалисти от архивите и музеите. Специалността подготвя студентите за вълнуваща бъдеща кариера, съчетаваща исторически познания, изследователски умения и богат практически опит.
Успешно завършилите магистърската програма получават професионалната квалификация „историк – архивист и музеолог". Могат да се реализират в сравнително широка професионална ниша, включваща институциите на паметта (архиви, музеи и билиотеки), образователните и културните институции, медиите и връзките с обществеността, сферата на политиката, европейските и международните организации и фондации, и др.
Реализация
В специалност „Архиви, музеи и публична история" се подготвят широкопрофилни специалисти с приложна насоченост в направление „История и археология". Завършилите могат:
- да се реализират като специалисти по история, архивистика и музеология: историци – специалисти по публична история в различни сектори; директори на архиви и на музеи; завеждащи отдели и експерти в архивните и музейните институции; архивисти в държавния, частния и неправителствения сектор; куратори, уредници, музейни педагози и екскурзоводи; мениджъри на културно-исторически ресури и др.
- да работят в общински звена и структури в областта на образованието, културата и хуманитарните дейности;
- да се реализират успешно като исторически консултанти в политическата сфера, средствата за масова информация и социалните медии;
- да се реализират като експерти по проблемите на издирването, систематизирането, съхраняването, използуването, презентирането и популяризирането на историческото и културното наследство.
Кандидатстване
Изисква се:
- ОКС „бакалавър" по специалност от професионално направление 2.2. „История и археология" или ОКС „бакалавър" по специалност от професионално направление 1.3. „Педагогика на обучението по ..." с придобита квалификация за „учител по история";
- Минимален успех от дипломата и от държавните зрелостни изпити за ОКС „бакалавър" – добър.