Биоетика, общество, култура
Квалификационна характеристика
Класиране
Разписание на учебните занятия
Конспект за държавен изпит
Анотация
Магистърска програма Биоетика, общество, култура се стреми да отговори на това предизвикателство, като поставя студентите в интердисциплинарна среда. Тя ще ги научи да разпознават дилемите, пред които ни изправя човешката уязвимост, да мислят критично, да подхождат аргументирано и да търсят и предлагат решения контекстуално, т.е. информирано от един кръг дисциплини, които са пряко въвлечени в концептуализирането и управлението им „на терен". Такива са историята на медицината, биополитиката и биотехнологиите, постиженията в области като генното инженерство, изкуствения интелект, фармакологичното „усилване" на човешката природа, трансформациите в образа и правата на пациента, социалният активизъм в тези сфери, сред които ярко се открояват движенията на хората с увреждания, с редки и хронични заболявания, с психиатрични диагнози.
Такава интердисциплинарна подготовка има и специфична добавена стойност, произтичаща от особеностите на българския контекст, който без преувеличение може да се определи като контекст на колективен задълбочаващ се риск: тежко състояние на цялостната система за обществено здраве, болезнена изостаналост и/или недостъпност на грижите и социалните услуги за особено уязвими групи, застаряващо население, дълбоки неравенства, почти тотално отсъствие на форми на грижа като например палиативните грижи, и заедно с това силни нагласи на незаинтересованост, стигматизация на уязвимите, неинформираност относно възможности, права, задължения на лекари и пациенти, и в крайна сметка остър дефицит на солидарност.
Обучение, квалификация и реализация
Програмата е разпределена в две направления. Основните тематични полета в първото направление (задължителни дисциплини) предполагат придобиване на познания в областта на съвременните философия, биоетика, изследванията на социалното страдание. Обучението във второто направление (избираеми дисциплини) допринася за разширяване и задълбочаване на познанията в специфични области на хуманитаристиката; развиване на аналитични умения; надграждане на работния понятиен апарат и критически инструментариум. Предвидените два практикума – в неправителствена организация, посветена на подкрепа на недоносени бебета, деца с развитийни проблеми и техните родители, и в Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски" – имат задачата да срещнат лице в лице студентите с предизвикателствата на подкрепата, възможностите и хоризонтите от една страна на гражданските инициативи, израстващи отдолу, а от друга – на държавно предоставяната грижа.
Завършилите успешно магистърската програма Биоетика, общество, култура могат да се реализират като:
• изследователи, наблюдаващи и анализиращи ефектите на научните и биотехнологични иновации, правните им регулации, актуалните социални и здравни политики на контрол и управление.
• консултанти по активно приобщаване в системата на образованието, по мониторинг на социалните услуги, общественото здраве и културното включване.
• консултанти в организации – държавни, неправителствени, синдикални – ангажирани с анализи, регулации и управление на политики, работещи в областта на социалните и здравни услуги.
• консултанти и застъпници (в това число и пред публични институции) на граждани и граждански общности.
Магистърската програма стартира от началото на зимния семестър на учебната 2022/2023 г. Администрира се от катедра „Философия" към Философско-исторически факултет. Ръководител на програмата е доц. д-р Ина Димитрова, административен секретар – Кремена Цанкова. За контакти: тел. 032/261-436 и 0889294862; e-mail: