Етнология и културно наследство
Учебен план 2021/2022 година
Конспект за държавен изпит
Разпис за провеждане на занятия 2022/2023 година
Класирани за прием в магистърската програма 2022/2023 година
Анотация на магистърската програма
Магистърската програма „Етнология и културно наследство" е разработена за студенти, завършили бакалавърска степен в областта на хуманитарните и социалните науки. Тя е в синхрон със съвременните тенденции в развитието на академичното образование и особения интерес през последните десетилетия към културното наследство – в национален и международен план. Целта на обучението е да задълбочи и профилира подготовката на завършилите ОКС бакалавър по етнология и/или на бакалаври от други специалности и да осигури допълнителни компетенции в областта на етнологията с цел по-пълноценна реализация при работа с културното наследство в съответствие с актуалните културни политики.
Образователната програма е организирана в три семестъра. Учебният план включва задължителни дисциплини от областта на етнологията и материалното и нематериално културно наследство и общностите, които го създават. Тези профилиращи дисциплини дават възможност за формиране на специфични познания и умения, адресирани към богатството и многообразието на различните видове културни наследства. В учебния план са предвидени и избираеми дисциплини, които дават възможност на студентите да задълбочат своите познания по интересуващи ги проблеми.
Характерна особеност на учебния план е практическата насоченост на обучението, осигурено чрез организирани практикуми. Тези практикуми – по един всеки семестър – са гаранция за прилагане на теоретичните знания в реална работна среда и превръщането им в практически умения и компетенции.
Студентите, които се дипломират успешно, могат да се реализират като специалисти етнолози, уредници в музеи и други културни институции, като специалисти в областта на културното наследство. Придобитите знания и специфични изследователски умения дават стабилна основа и за успешна кариера в сферата на научните и културните институти, висшето образование, туризма, медиите и администрацията; във фондации и неправителствени организации.
На студентите е осигурен пълен достъп до информационни източници относно предлаганото обучение и възможностите за следващо развитие.
Реализация
Придобитите знания и специфични изследователски умения дават стабилна основа за успешна кариера още в сферата на научните институти, висшето образование, туризма, медиите и администрацията; във фондации и неправителствени организации. Студентите, които се дипломират успешно, могат да се реализират като:
- експерти в системата на просветата и културата;
- уредници и екскурзоводи в национални, общински и частни музеи, галерии и колекции;
- специалисти в областта на културното наследство в различни културни институции и организации, в читалища, в колекции на архиви и библиотеки, в неправителствени организации или в туристически фирми и организации;
- специалисти в научни институти;
- специалисти в средствата за информация;
- експерти в неправителствени организации.
Изисквания за прием
Диплома за завършена бакалавърска степен в областта на хуманитарните или социалните науки с успех не по-нисък от добър 4.