Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване
Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване
Интердисциплинарен екип от членове на катедра „Етнология", „Социология и науки за човека" и изследователи на свободна практика работят по проект за фундаментални научни изследвания на Философско-исторически факултет на ПУ, финансират от фонд „Научни изследвания" към МОН.
Селото, което е обект на настоящия проект, е „трансформиращото (се) село", т.е. селата, в които старите до-модерни и модерни (вкл. социалистическа модерност) форми на селско живеене се трансформират в нещо друго, което все още няма име и ясна форма.
Предмет на изследването е трансформиращото (се) българско село, т.е. промените в биографичния и жизнен опит на неговите жители.
Цели и задачите включват очертаване на измеренията на трансформациите на българското село днес, чрез изследване на трансформиращите го социално значими актьори; модели на индивидуален и колективен жизнен и биографичен опит; трансформациите на идентичностите и паметта в съвременното българско село.
Основните задачи са:
- идентифициране на социално значимите актьори, специфични за всяка локалност;
- очертаване на модуси на трансформации в личния жизнен път на хората при прехода към третата възраст в контекста на изследваните села;
- проучване на и документиране на съвременните практики, свързани с форми на социализация в „третата възраст" на хората от изследваното поколение „ритуали на преход" в изследваните села;
- визуално документиране на трансформации;
- събиране на наративи за промяна;
- събиране на визуализации на технологии на промяна;
- идентифициране на казуси на „противоречиви" наследства и наследявания;
- документиране на публични и частни прояви на конструиране и употреби на памет и наследство
Резултат от първия етап на проекта е сборникът „Фрагменти от селото в преход – хора и места" на български и английски език може да намерите ТУК.
Уеб сайт на проекта: https://selovprehod.uni-plovdiv.bg/
Фейсбук страница: https://www.facebook.com/selotovprehod
Базова организация: ПУ „Паисий Хилендарски"
Научен ръководител: доц. д-р Стойка Пенкова
Договор: КП 06 – Н40/5
Ключови думи: културни и социални трансформации, социализация в трета възраст, противоречиви наследявания, рерурализация, модели за съживяване и устойчивост на териториите