Културното наследство като ресурс за социално и екологично развитие

Културното наследство като ресурс за социално и екологично развитие

Философско-исторически факултет – катедри „Етнология" и „Социология и науки за човека", в сътрудничество с Биологически факултет – катедрите „Биология на развитието" и „Екология и опазване на околната среда", работят по проект „Културното наследство като ресурс за социално и екологично развитие".

Предмет на изследване са взаимообвързаността между екология и култура чрез очертаване на различни модели на социо-екологичния живот на общностите в българските села, запазени и предавани посредством биокултурното наследство. Изследването се насочва към тези знания, които са били част от конструирането на взаимоотношението човек-природа и тяхната устойчивост или неустойчивост във времето. Фокусът ще е върху личностите и институциите, които са хранители на тези социо-екологични знания и опит.

Целта на проекта е да се очертаят измеренията на социо-екологичното наследство на българските селски общности, както и механизмите за наследяване, преосмисляне, употреби и евентуално предаване в избрани села от т.нар. "Родопска яка". През храната ще бъдат инструментализирани специфичните знания и опит, свързани с познанието и употребата на местните екологични ресурси. Изследването на екологичното знание ще включва изучаване отглеждането на местни растителни ресурси (култивирани и диворастящи), производството, преработката и съхранението им, документиране и анализ на факторите, които могат да доведат до загубата на определени хранителни социо-екологични ресурси, знания и практики.

Климатичните промени, промените в културния пейзаж (каменни кариери, разкриване на нови производства), социално-демографските изменения като обезлюдяване и застаряване, или пък заселването на нови жители са своеобразни "кризи", които водят до проблем с липсващите наследници или "незнаещи нови", до невъзможно практикуването на досегашните културни и екологични практики. Тези промени пораждат нови социални модели и практики за усвояване и използване на локалния биокултурен опит. Резултатите ще спомогнат оценката на културните екосистемни услуги и очертаването на механизмите за предаване на социо-екологично наследство, като механизми за справяне със съвременни социални, икономически и екологични кризи, засилени от климатични промени.

Конкурс: „Факултетни проекти" / ФП23-ФиФ-004

Ръководител на проекта: доц. д-р Елица Стоилова, катедра „Етнология", ФИФ

За контакти

Философско-исторически факултет
Пловдивски университет
ул. Цар Асен 24
Пловдив 4000

Телефони
Декан: 032 / 261 434
Секретар: 032 / 261 433
Учебен отдел: 032 / 261 358

Имейл
desislavadimitrova@uni-plovdiv.bg

Search